KOŚCIÓŁ w WILCZYSKACH, gm. BOBOWA

Klimatyzacja w kościele - Wilczyska, gm. Bobowa

Klimatyzacja w kościele to kolejna, zrealizowana  w 2019 roku, inwestycja z udziałem Thermico.

Niewielki kościół w Wilczyskach pięknie wpisuje się w malowniczą okolicę gminy Bobowa.
Z pozoru niewielki budynek, którego historia sięga XV wieku, zbudowany został z powszechnego
i łatwo dostępnego w tym okresie materiału – drewna. To, a także dach kryty gontem
są głównymi powodami przegrzewania się wnętrza kościoła w upalne dni. Wysoka temperatura i brak dopływu świeżego powietrza stanowił potężny dyskomfort zarówno
dla wiernych, jak i duchownych, którzy prowadzili
msze oraz uroczystości kościelne.

Klimatyzacja w kościele - Wlczyska gm. Bobowa
Kościół w Wilczyskach, gmina Bobowa

Montaż klimatyzacji w kościele w Wilczyskach

Klimatyzacja w kościele w Wilczycach

Montaż klimatyzacji w kościele w Wilczyskach wymagał niezbędnych zgód od właściwego Konserwatora Zabytków. Gdy dostaliśmy „zielone światło”, opracowaliśmy plan montażu,
z uwzględnieniem nienaruszalności bryły budynku. W związku z tym ograniczeniem zapadła decyzja
o umieszczeniu jednostek zewnętrznych na gruncie. Teren wokół urządzeń został odpowiednio zagospodarowany. Posadzone zostały na nim krzewy, które w przyszłości zasłonią widok agregatów z alejek przykościelnych, licznie uczęszczanych przez wiernych.

Wygoda i komfort w obiektach sakralnych

Przed zainstalowaniem urządzeń wewnętrznych  Thermico zadbało o ich maskowanie. Po wcześniejszym liftigu i montażu są trudne
do zauważenia. Dyskretne umieszczenie jednego
z urządzeń na belce tęczowej oraz drugiego na ścianie budynku, uczyniło je niemal niewidoczne przy zachowaniu pełnej ich funkcjonalności.

Wydajne urządzenia zamontowane w Wilczyskach
z pewnością poprawiają komfort wiernych
i duchownych podczas uroczystości kościelnych
oraz mszy. Z pewnością docenią to także turyści, którzy licznie zwiedzają jeden z najstarszych polskich kościołów.

Klimatyzacja w kościele - urządzenie wewnętrzne

Szczegóły inwestycji:
Kościół w Wilczyskach, gmina Bobowa
Powierzchnia – 150 m2
Zainstalowana moc chłodnicza – 2 x 7kW
Wykorzystane do instalacji urządzenia
z powodzeniem pracować mogą
jako pompy ciepła. Oznacza to, że w czasie chłodnych i wilgotnych dni system klimatyzacji przełączyć można w tryb ogrzewania.

Strona parafii: