KOŚCIÓŁ W BIERSZADZI, UKRAINA

Pompa ciepła jako źródło ciepła - ogrzewanie nadmuchowe

Pompa ciepła zasilająca ogrzewanie nadmuchowe – to kolejna inwestycja realizowana przy udziale Thermico. Tym razem nasza ekipa montuje system w kościele pw. św. Stanisława w Bierszadzi na Ukrainie, co świadczy, że moda na nowoczesne ogrzewania zawitała też do krajów Europy Wschodniej. Kościół nie ma przyłącza gazowego, dlatego też konieczne jest by zapewnić w nim wydajne i tanie ogrzewanie elektryczne. Dodatkowy problem, który eliminuje zastosowanie niektórych urządzeń grzewczych jest ograniczenie przydzielonej budynkom mocy – do 16 kW. Na potrzeby ogrzewania nadmuchowego pozostaje z tego około 10 kW, ponieważ część energii wykorzystuje się do oświetlenia i nagłośnienia kościoła. Po raz kolejny postawiliśmy na pompę ciepła Mitsubishi – Zubadan, która niejednokrotnie sprawdziła się w takich wyzwaniach. Dzięki jej sprawności, przy poborze 3,9 kW energii elektryczne,j oddawać będzie 14 kW – 16 kW energii cieplnej.

Jest tu i ukryta korzyść. W porze letniej pompa ciepła pracować może w trybie klimatyzacji. Inwestycja w ogrzewanie nadmuchowe z pompą ciepła jest dzięki temu bardziej opłacalna i funkcjonalna.

Dane budynku i zastosowanej pompy ciepła

Powierzchnia kościoła – 175 m²;
Kubatura – 1326 m³;
Wydajność powietrzna pompy ciepła – 2520 m³/h, której możliwości pozwalają na niemal dwukrotną wymianę powietrza w ciągu godziny.

Moc pompy ciepła Mitsubishi Zubadan:
– nominalna – 14 kW
– maksymalna – 16 kW

Ogrzewanie pompą ciepła - realizacje Thermico
Tanie ogrzewanie elektryczne pompą ciepła - kościół pw. św. Stanisława, Bierszadz, Ukraina
Szczegóły inwestycji

Samą pompę ciepła umieściliśmy na zewnątrz budynku, tuż przy ścianie. Ułatwiło to nam rozprowadzenie kanałów powietrznych, a estetyczny wygląd urządzenia nie popsuł krajobrazu. Jednostkę wewnętrzną umieściliśmy pod sufitem zakrystii, a stamtąd kanałami powietrznymi ciepłe powietrze wdmuchiwane jest do części głównej budynku. Instalację rozprowadzająca ciepło zamontowaliśmy na podłodze, wzdłuż ścian, co okazało się najbardziej estetycznym rozwiązaniem. Podczas dalszych pracach remontowych w kościele przewidziane jest zabudowanie ich ławkami, co sprawi, że będą zupełnie niewidoczne.

Podsumowanie

Mimo zastosowania optymalnych dla inwestycji urządzeń, za pierwszym podejściem nie osiągniemy zamierzonych efektów. Wynika to z ograniczonego budżetu Parafii. Wraz z administracją zaplanowaliśmy prace na etapy, stąd część inwestycji zaplanowaliśmy w nieco późniejszym terminie. Powstanie tu drugi, bliźniaczy system ogrzewania nadmuchowego, który swoje miejsce zajmie na drugiej ścianie budynku. Już dziś jednak zauważalna będzie znaczna różnica w temperaturze we wnętrzu kościoła, zarówno zimą, jak i podczas upalnego i suchego ukraińskiego lata, dlatego też inwestycję kościoła pw. św. Stanisława w ogrzewanie nadmuchowe uznać należy za udaną.